Náš tím aplikuje moderné metódy na analýzu dát s cieľom priniesť prospech čo najväčšej skupine ľudí. Na viaceré projekty z oblasti zdravotnej starostlivosti (predikcia spotreby ZS, zhlukovanie pacientov a iné) sme využili vedomosti zo strojového učenia a postupne sme prešli na použitie hlbokého učenia a umelej inteligencie. Popri spôsoboch automatického posudzovania výkazov a identifikácie anomálií v spotrebe zdravotnej starostlivosti sme sa zamerali na vývoj aplikácií pre telemedicínu. Považujeme ju za výzvu budúcnosti a chceme byť jej súčasťou.
Pod hlavičkou vydavateľstva Springer bol publikovaný zborník prác prezentovaných na konferencii AIME 2022 v kanadskom Halifaxe vrátane nášho príspevku „Cordelia: An Application for Automatic ECG Diagnostics“ (s. 416-420).
Na 20.ročníku medzinárodnej konferencie AIME v kanadskom Halifaxe, ktorá bola venovaná riešeniam umelej inteligencie v medicíne, sme s veľkým úspechom predviedli naživo aplikáciu Cordelia účastníkom z celého sveta.
Článok s popisom riešenia pre PhysioNet 2021 Challenge bol zverejnený v špeciálnom vydaní časopisu Physiological Measurement.
V neoficiálnom kole súťaže zameranej na detekciu šelestov srdca vo fonokardiografických záznamoch získal náš tím 2. miesto.
Po uzavretí oficiálneho kola PhysioNet Challenge ponúkli organizátori možnosť zúčastniť sa follow-up fázy. Tím CeZIS túto možnosť využil a svojím riešením prekonal aj výsledok víťaza oficiálneho kola, ktorý sa takisto follow-up kola zúčastnil. Aké bolo naše riešenie?
Prezentácia súťažného riešenia pre CPSC 2021 bola ocenená ako najlepšia prezentácia v rámci súťažnej sekcie konferencie.
V medzinárodnej konkurencii desiatok tímov z Európy a Ázie získal náš tím CeZIS 2. miesto. Bližšie informácie o tomto úspechu zverejnila v článku na svojom webe aj UPJŠ Košice.
Zúčastnili sme sa programu 10. ročníka konferencie ICBEB 2021 a v rámci nej sme vystúpili s videoprezentáciou riešenia pre súťaž CPSC 2021. Súčasťou prezentácie bola aj ukážka funkcie prototypu aplikácie Cordelia.
Tím CeZIS sa umiestnil na celkovom 5. mieste v oficiálnom kole súťaže a v kategórii riešenia pre 6-zvodovú konfiguráciu získal 2. miesto. Kompletné výsledky súťaže sú k dispozícii tu.
V septembri sme strávili 4 dni na konferencii Computing in Cardiology 2021 v Brne, na ktorej sme aktívne vystúpili s prezentáciou nášho súťažného riešenia. To bolo spolu s ďalšími prácami zverejnené na stránke usporiadateľa konferencie.
Pretavenie súťažného riešenia pre PhysioNet Challenge do voľne prístupného prototypu aplikácie, ktorá umožňuje predikovať výskyt vybraných 21 ochorení srdca na vlastných EKG záznamoch. Súčasťou prototypu je aj demoverzia, ktorá môže slúžiť na didaktické účely. O Cordelii sa už vie aj v akademickom svete.
Po ukončení 4-mesačného neoficiálneho kola súťaže boli vyhodnotené všetky zaslané riešenia a úspešné tímy vrátane nášho postúpili do oficiálneho kola.
Zapojenie sa do 4. ročníka medzinárodnej súťaže orientovanej na fyziologické signály, ktorá je súčasťou podujatia International Conference on Biomedical Engineering and Biotechnology. Aktuálny ročník súťaže bol zameraný na detekciu paroxyzmov fibrilácie/flutteru predsiení v dynamických EKG záznamoch s cieľom identifikovať všetky záznamy s aspoň jednou epizódou a súčasne určiť čas jej začiatku a konca.
Zapojenie sa do 22. ročníka medzinárodnej súťaže venovanej biomedicínskym dátam. Ročník bol venovaný možnostiam detekcie 30 vybraných srdcových ochorení v rôznej konfigurácii EKG zvodov, od úplného 12-zvodového EKG záznamu po záznam obsahujúci informácie len z dvoch zvodov.
Na základe prieskumu voľne dostupných databáz biomedicínskych signálov padla voľba na EKG databázy ako datasety s najlepším pomerom kvalita/kvantita dát. Po výbere kľúčových databáz boli sformulované viaceré koncepty implementácie ML a AI postupov na ne.
Začiatok projektu SU4ZP zameraného na aplikácie strojového učenia v oblasti zdravotného poistenia. Projekt je realizovaný spoločne s partnermi UPJŠ Košice a Technickou univerzitou Košice a je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.